Wymiana Zagraniczna

 

Wymiana polsko-niemiecka 7-14.10.2015

Dnia 14 października zakończyła się tygodniowa wymiana ze szkołą niemiecką Theodor Heuss Gemeinschaftschule z Preetz pod Lubeką. Jest to kolejny rok projektu szkół partnerskich w celu integracji młodzieży europejskiej oraz wzajemnego poznawania codziennych zwyczajów goszczących rodzin.

Tegoroczny program rozpoczął się od wspólnej wycieczki do Malborka oraz Sopotu. Ważnym elementem tych dni były spotkania w Urzędzie Miasta Sopotu oraz wspólne lekcje w szkole, gdzie niemieccy goście zapoznali się z prezentacjami multimedialnymi na temat regionu, polskiego szkolnictwa i innymi tematami. Dużym przeżyciem stała się podróż do realiów II Wojny Światowej poznanych przez pryzmat byłego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Wyjątkowo przebiegała wizyta w Gdańsku. Oprócz odwiedzenia sztandarowych zabytków Starego Miasta, wspólnym spacerze ulicą Długą i obejrzenia wystawy w Centrum Solidarności, uczestnicy, opiekunowie wymiany oraz inni uczniowie szkoły mieli okazję spotkać się z prezydentem Lechem Wałęsą. To był zaszczyt poznać legendę polskiej drogi do demokracji oraz laureata Nagrody Nobla.

Uczestnicy wymiany zżyli się podczas pobytu w Polsce, ponieważ po zakończonym programie szkolnym wspólnie i intensywnie spędzali czas, odwiedzając ciekawe miejsca edukacyjne i rozrywkowe. Rewizyta polskich uczniów w szkole i u rodzin niemieckich nastąpi wiosną 2016. Opiekunami wymiany są p. M.Buszman, p. B. Gajowiec oraz p. B. Lewczuk

Kliknij tutaj by obejrzeć zdjęcia.

Zespół Szkół Handlowych przystąpił do projektów wymiany międzynarodowej w 2014 roku. Była to wymiana ze szkołą niemiecką Georg Wilhelm Steller Gymnasium z Bad Windsheim z Frankonii (Bawaria). W roku szkolnym 2014/15 rozpoczęliśmy współpracę ze szkołą Theodor-Heuss-Gemeinschaftsschule z Preetz (land Szlezwik Holsztyn). 
Wymiana jest finansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Gminę Miasta Sopot oraz Radę Rodziców Zespołu Szkół Handlowych.
To szansa na wspaniałą, niezapomnianą przygodę i nowe, międzynarodowe przyjaźnie! 
Zapraszamy!

Małgorzata Dobke-Buszman, Beata Gajowiec, Bartosz Lewczuk - język angielski, Magdalena Michalska - język niemiecki

Rewizyta uczniów ZSH w Gemeinschatfschule w Preetz

Dnia 24 marca 2015 roku zakończyła się trwająca od tygodnia rewizyta uczniów ZSH w Gemeinschatfschule w Preetz. W ciągu tego czasu trwały zajęcia szkolne, lekcje poza murami szkoły w Kilonii i Lubece oraz warsztaty kulinarne. Jest to druga część programu wymiany, której wcześniejsza formuła została przeprowadzona w październiku 2014 w Sopocie i innych polskich miastach.
Pierwszy dzień rozpoczął się od zajęć w szkole. Zaskoczeniem była metoda „otwartych drzwi”, która polegała na tym że uczniowie otrzymali zadania pisemne i mogli je wykonywać poza klasą, na przykład na holu. Po lekcjach i spacerze na terenie szkolnym można było podziwiać dużą przestrzeń sportową, boisko, ale również pole i zwierzęta hodowlane, którymi zajmują się niemieccy nauczyciele. Szkoła posiada również własny kawałek lasu, gdzie uczniowie sadzą drzewa i rośliny. Miasto, w którym jest położona szkoła – Preetz, ma bardzo malowniczą i urokliwą okolicę z wieloma terenami zieleni, parkami i jeziorami.
Następne dni przyniosły zwiedzanie największego w Europie promu samochodowego „Color Line” oraz portu miasta Kilonii. W Lubece młodzież zapoznała się z historiami życia trzech noblistów Thomasa Manna, Guntera Grassa i Willy'ego Brandta. Lubeka - miasto siedmiu wież wraz z zabytkową Bramą Holsztyńską, była także szansą do odbycia gry miejskiej, która miała na celu wskazywanie innych zabytków i atrakcji tego miasta.
Uwieńczeniem pracy zespołowej podczas trwania wymiany były warsztaty kulinarne, w których uczestnicy poradzili sobie perfekcyjnie. Z pomocą nauczycieli przygotowali polskie i niemieckie dania, aby razem zasiąść do wspólnego obiadu.
Uczestnicy wymiany mieli okazję nie tylko szlifować języki obce, poznawać kulturę, historię i kuchnię innej narodowości. Oni uczestniczyli w życiu codziennym rodzin gospodarzy, nawiązywali nowe znajomości i przyjaźnie polsko-niemieckie, uczyli się zasad szacunku, tolerancji i solidarności na co dzień.

Jest to druga część programu wymiany, której wcześniejsza formuła została przeprowadzona w październiku 2014 w Sopocie i innych polskich miastach. Wymiana jest finansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Urząd Miasta Sopot oraz Radę Rodziców ZSH.
 

 

Wymiana uczniowska ze szkołą niemiecką Theodor - Heus -  Gemeinschaftsschule z Preetz w Niemczech

7 października 2014 roku zakończyła się trwająca tydzień wymiana uczniowska ze szkołą niemiecką Theodor - Heus -Gemeinschaftsschule z Preetz. Była to pierwsza wymiana organizowana samodzielnie przez Zespół Szkół Handlowych, którą wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Gmina Sopot oraz szkoły gospodarzy i gości. Został zrealizowany cały program wspólnych projektów edukacyjnych oraz uczestnictwa w zajęciach szkolnych. Grupa polsko-niemiecka (łącznie 22 osoby) odwiedziła Sopot, Gdynię, Malbork oraz Gdańsk i Sztutowo. Dwa ostatnie miejsca wzbudziły największe emocje wśród uczestników. Gdańsk jak zwykle zachwycał swoją długowieczną historią i bogatą architekturą. Szczególnym miejscem wizyty stał się były obóz koncentracyjny w Sztutowie, do którego uczniowie byli wcześniej przygotowywani merytorycznie i emocjonalnie. Wiedza i zrozumienie historii stały się podstawą do budowania lepszych relacji międzynarodowych oraz do inicjowania idei solidarności w Europie. Szkoła Theodor - Heus - Gemeinschaftsschule z Preetz została partnerem i przyjacielem Zespołu Szkół Handlowych na następne lata. Strona niemiecka złożyła serdeczne podziękowania dyrekcji, wszystkim nauczycielom i uczniom ZSH za ciepłe przyjęcie i wspaniały pobyt. Rewizyta strony polskiej nastąpi w marcu 2015, opiekunami wymiany są panie M. Buszman, B. Gajowiec, M. Michalska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 •  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  Dnia 29 czerwca 2014 roku zakończyła się, trwająca od 21 czerwca, rewizyta polskich uczniów ZSH w szkole Georg Wilhelm Steller Gymnasium w Bad Windsheim w Bawarii. Była to znakomita okazja do poszerzania wiedzy językowej, historycznej, kulturowej oraz tolerancji i wzajemnego zrozumienia. 
  Młodzież spędzała czas na poznawaniu historycznych zakątków z wielowiekową tradycją. Pierwszego dnia byliśmy z wizytą u Burmistrza Bad Windsheim, który przybliżył nam informacje o tym malowniczym kurorcie. W następnych dniach zwiedziliśmy wspaniałą i bogatą architekturę Norymbergii, Rothenburga i Bambergu. Wizyta w Muzeum Nazizmu w Norymberdze umożliwiła nam poznanie przyczyn systemu nazistowskiego i dojścia Hitlera do władzy. Zwiedzanie Freiland Museum w Bad Windsheim zapoznało nas z życiem średniowiecznej wsi. Uczniowie również uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich kolegów w szkole. Najbarwniejszymi punktami odwiedzin była wycieczka do jaskiń w Pottensheim, miejsca zwanego frankońską Szwajcarią, oraz pobliski zjazd saneczkowy.
  Nasi zachodni sąsiedzi dołożyli wszelkich starań, aby znakomicie wypełnić czasu wieczorami; odbywały się liczne spotkania integracyjne, gry, zabawy. Wszyscy wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń i wspomnień. Nauczycielami uczestniczącymi były panie: Katarzyna Dardzyńska-Lis, Małgorzata Dobke-Buszman, Magdalena Michalska.

  26.08.2015 14:58 | więcej »
 •          

  21 czerwca 2014 roku rozpoczęła się wizyta polskich uczniów ZSH w Bad Windsheim w Bawarii w ramach wymiany uczniowskiej ze szkołą niemiecką Georg Wilhelm Steller Gymnasium. Zwiedzamy piękne, malownicze okolice z ponad tysiącletnią tradycją i historią. Dzięki spotkaniu u burmistrza, poznaliśmy szerzej miasto gospodarzy - Bad Windsheim oraz Rottenburg. Przed nami jeszcze wiele historycznych faktów do odkrycia.

  26.08.2015 14:57 | więcej »
 •                

  W dniach 6-12.05.2014 odbywała się pierwsza, pionierska dla Zespołu Szkół Handlowych, wymiana uczniów polskich i niemieckich. U polskiej młodzieży ZSH z klas 1e oaz 1hb przebywali niemieccy goście ze szkoły Georg Wilhelm Steller Gymnasium z Bad Windsheim. Młodzież uczestniczyła w ciekawym i intensywnym programie zwiedzania polskich atrakcji turystycznych. Zaczęliśmy od Sopotu, gdzie najbardziej podobało się molo i plaża. W Gdyni uczniowie brali udział w zajęciach organizowanych przez Akwarium Morskie. Odwiedziliśmy również zamek w Malborku, który jest unikalnym zabytkiem na skalę międzynarodową. Szczególnie w pamięci pozostanie Gdańsk i jego ponadtysiącletnie ciekawostki oraz wyjazd edukacyjny na Hel do fokarium i Stacji Naukowo-Badawczej Uniwersytetu Gdańskiego. Po programie, w godzinach popołudniowych i wieczornych, młodzież spędzała czas we wspólnym gronie. Wymiana bardzo się udała, dostarczyła wielu nowych doświadczeń, wrażeń, znajomości oraz poszerzyła tolerancję, wiedzę historyczną.

  26.08.2015 14:56 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Handlowych w Sopocie
  ul. Wejherowska 1
  81-814 Sopot
 • 58 551 11 92